Międzynarodowy Dzień Tolerancji został ustanowiony w 1995 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Obchodzony jest zawsze 16 listopada, zaś jego najważniejszy cel to zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem nierówności i dyskryminacji. Oba te negatywne zjawiska obserwujemy także dzisiaj, co sprawia, że potrzeba przypominania o podstawowych wartościach wydaje się niezmiennie aktualna.
Wiele krajów świata cechuje się dzisiaj coraz większą różnorodnością kulturową, rasową i etniczną. Zjawisko to nasila się z każdym rokiem pod wpływem globalizacji, która zbliża do siebie poszczególne gospodarki, ale także społeczeństwa i wreszcie konkretnych ludzi. Taki stan rzeczy należy oczywiście uznać za niezwykle korzystny. Sprzyja on bowiem nie tylko wzrostowi zamożności światowej populacji, lecz również wzajemnemu poznawaniu się oraz akceptacji dla różnorodności. Niestety, nierzadkie są także postawy odwrotne: niezrozumienie, odrzucenie czy nawet wykluczenie. Właśnie tym ostatnim tendencjom zapobiegać ma Międzynarodowy Dzień Tolerancji.
Dzień Tolerancji to ważne święto, które przypomina nam o znaczeniu akceptacji i zrozumienia innych. Bez względu na to, jak różni jesteśmy, wszyscy jesteśmy ludźmi i zasługujemy na szacunek i godność. Dlatego warto poświęcić ten dzień na naukę i rozmowy o tolerancji i różnorodności.
mgr Agnieszka Korczak