Bierzemy udział w akcji Żonkile

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu „Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim”.

19 kwietnia przypadła rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. 

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci.

Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych. / Źródło: https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-2023/

W dniach 18-19 kwietnia w bibliotece szkolnej odbyły się zajęcia w ramach akcji Żonkile, w których uczestniczyli uczniowie klas drugich wraz z wychowawcami. W drugim dniu akcji był też obecny dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Czerminie.

18 kwietnia uczniowie odsłuchali opowiadania Zofii Staneckiej ,,Pamięć drobinek”, na którego podstawie wypełniali karty pracy. Bibliotekarka wyjaśniła uczniom jak powstała nazwa akcji i czego symbolem są Żonkile. 19 kwietnia uczniowie przypomnieli, czego dotyczyło słuchowisko, wymienili głównych bohaterów i ich cechy charakteru. Bibliotekarka wskazała, jak ważna jest pamięć o minionych wydarzeniach. Następnie uczniowie w grupach wykonali piękne prace prezentujące nowy dom dla drobinek, który podpowiedziała im wyobraźnia. Wszyscy otrzymali żółte, papierowe żonkile.

Spotkanie przebiegło w przyjaznej atmosferze. Uczniowie chętnie podejmowali działania, pod czujnym okiem wychowawców.