Akcja „Narodowe Czytanie” w naszej szkole

„Narodowe Czytanie” to wydarzenie kulturalne, które jest doskonałą okazją, aby uczniowie docenili wartość czytania oraz spotkali się ze sztandarowymi pozycjami literatury polskiej.  W tym roku 9 września odbyła się 12. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

     Wychodząc naprzeciw inicjatywie Pary Prezydenckiej, uczniowie naszej szkoły z nauczycielami języka polskiego wzięli aktywny udział w tym wydarzeniu, które  miało miejsce w dniu 20 września. Uczniowie wysłuchali tekstu listu Prezydenta Andrzeja Dudy skierowanego do uczestników akcji  oraz ciekawostek na temat życia, twórczości i genezy powstania lektury.

    Fragmenty powieści Orzeszkowej zawierające opisy cudownej nadniemeńskiej przyrody oraz wspaniałą „Legendę o Janie i Cecylii” czytali uczniowie klas VIIIa, VIIIb, VIIa i VIIb, Pani Dyrektor oraz zaproszeni goście. W całości wydarzenia jako słuchacze wzięli udział uczniowie klas IV – VIII, zapoznając się z wspaniałą powieścią literatury polskiej. W ten sposób nasza szkoła dołączyła do pokaźnej liczby miejsc, które podjęły się uczestnictwa w „Narodowym Czytaniu”.