Powstanie w getcie warszawskim – „Akcja Żonkile”.
Od kilku lat Muzeum Historii Żydów POLIN w Warszawie organizuje „Akcję Żonkile”. Skierowana jest ona m.in. do szkół. Uczniowie i uczennice klas ósmych oraz członkowie i członkinie Szkolnej Grupy Praw Człowieka naszej szkoły wraz z opiekunką i nauczycielką historii włączyli się pierwszy raz w tę akcję.
Celem jej jest propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Odbywa się ona co roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.
To właśnie 19 kwietnia 1943 roku w warszawskim getcie wybuchło powstanie, którym kierowała Żydowska Organizacja Bojowa i Żydowski Związek Wojskowy.
Żydzi walczyli do 16 maja 1943 roku, kiedy Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej, i na znak ostatecznego zniszczenia getta warszawskiego, wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłumackim. W czasie tej operacji zginęło blisko 14 tys. Żydów.
Co oznaczają żonkile i dlaczego są symbolem akcji?
Dzięki Markowi Edelmanowi, który był ostatnim bohaterem i przywódcą Żydowskiej Organizacji Bojowej, wszystko się zaczęło.
Co roku 19 kwietnia, w rocznicę powstania w getcie składał bukiet żonkili pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Wraz z nim przychodziło coraz więcej osób z żółtymi kwiatami.
To właśnie dlatego żonkile 19.04 co roku są przypinane do ubrań oraz rozdawane przez tysiące wolontariuszy na ulicach, stając się symbolem zbiorowej pamięci.
Dlatego tego dnia zatrzymaliśmy się i oddaliśmy hołd poległym ludziom w tym powstaniu.
M. Łabaj