Tradycyjnie jak co roku, w naszej szkole, w lutym intensyfikujemy nasze działania dotyczące bezpiecznego korzystania z zasobów i usług sieciowych. Aktywność ta związana jest z obchodzonym w tym roku 8 lutego – Dniem Bezpiecznego Internetu.
Działania profilaktyczne podejmujemy przez cały rok, ale szczególnie podkreślane są one w lutym, kiedy to obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu.
Internet ma zarówno wiele zalet jak i wad. Często zapominamy o zasadach bezpiecznego korzystania z niego. Dzień Bezpiecznego Internetu przypomina nam, że nie powinniśmy zapominać o wielu pułapkach i zagrożeniach czyhających w nim.
Tegoroczne hasło akcji to „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”
Na terenie szkoły równolegle podejmowaliśmy różne działania. Uczniowie klas I – IV na lekcjach z wychowawcami poruszali tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu przygotowaną przez koordynatorów akcji mgr Agnieszkę Misiak i mgr Joannę Bawoł.
Klasa 1a pod opieką nauczyciela sprawującego funkcję wychowawcy mgr Marceliny Stali pod hasłem „Zakodujcie sobie dzieci- nie ufamy nieznajomym z sieci” uczestniczyła w lekcji kodowania. Uczniowie odkodowywali obrazek – ekran komputera, a także rozmawiali na temat bezpiecznych zachowań w sieci.
Klasa 1b wraz z wychowawcą mgr Danutą Mazur pod hasłem „Czuwajcie dzieci – by nie zagubić się w sieci” uczestniczyła w grze „pajęczynka”, uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące bezpiecznego i racjonalnego korzystania z komputera.
Uczniowie klasy 2a z wychowawcą mgr Joanną Bawoł tworzyli krzyżówkę, którą następnie uzupełniali. Ponadto uczniowie rozwiązywali quiz na portalu „Wordwall” zawierający pytania dotyczące bezpiecznego korzystania z sieci i oglądali filmy profilaktyczne na stronie „cyfrowobezpieczni.pl”.
Klasa 2b wraz z wychowawcą mgr Anną Kanią wykonywała serię kart pracy. Znalazły się tam rebusy, puzzle, krzyżówki, wykreślanki oraz rozsypanki wyrazowe. Uczniowie również oglądali filmy profilaktyczne.
Uczniowie klasy 3a pod czujnym okiem wychowawcy mgr Aliny Wolskiej tworzyli netykietę oraz plakat. Odpowiadali na pytania typu: „lubię to/nie lubię tego”. Układali również hasła dotyczące właściwych zasad kultury w sieci.
Klasa 3b wraz z wychowawcą mgr Magdaleną Romanek wykonali puzzle, które przedstawiały hasła promujące kulturę w sieci, sprzeciw wobec hejtu i cyberprzemocy. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest komunikacja szacunku i wzajemnej tolerancji.
Uczniowie klas czwartych wraz z wychowawcami mgr Magdaleną Dudek – Klich (klasa 4 „a”) oraz mgr Renatą Ogorzałek (klasa 4 „b”) brali udział w licznych pogadankach dotyczących zachowania w internecie oraz korzystania z portali i stron internetowych. Stworzyli własne gry planszowe: „Interneciaki” , „E-bezpieczeństwo.pl” i „W Internecie”, do których utworzyli zasady, a następnie w nie grali.
Jak co roku akcja cieszyła się dużym powodzeniem i mamy nadzieję, że nie tylko od święta uczniowie będą przestrzegać zasad i reguł korzystania z sieci.
Dziękujemy wychowawcom za pomoc w realizacji projektu.
mgr Agnieszka Misiak
mgr Joanna Bawoł