Pasowanie na Czytelnika Biblioteki Szkolnej, to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdego pierwszoklasisty. W tym dniu nastąpiło oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki. Głównym celem uroczystości było zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki szkolnej i rozwijania umiejętności czytania.
Pasowanie na Czytelnika w naszej szkole odbyło się 14 kwietnia 2021 roku. W związku z zagrożeniem epidemiologicznym uroczystość odbyła się oddzielnie w każdej z pierwszych klas. Na uroczystości obecne były pani dyrektor ZSP w Czerminie Anna Opałacz oraz panie prowadzące szkolną bibliotekę pani Maria Ochab i Ryszarda Kryczka. Natomiast pani Agnieszka Misiak oraz pani Marcelina Stala wykonaly dekorację, przygotowały i przeprowadziły całą uroczystość.
A wszystko zaczęło się od pogadanki, z której dzieci dowiedziały się dlaczego warto czytać książki i jak je szanować. Następnie uczniowie musieli wykazać się znajomością bajek i bajkowych postaci, z czym poradzili sobie na szóstkę. Kolejnym punktem spotkania było zapozanie dzieci z regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki.
Po takim wprowadzeniu, skupione i poważne uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Na pamiątkę uczniowie otrzymali książki pt. „Pierwsze abecadlo” pozyskane z programu „Zaczytana szkoła” oraz pamiątkowe dyplomy.
Spotkanie przebiegło w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym uczniom z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Drodzy Rodzice!
Korzystając z okazji pragniemy podkreślić, jak bardzo ważną rzeczą jest czytanie dzieciom minimum 20 minut dziennie bajek i innych utworów literackich przez rodziców i najbliższych. Czytanie na głos stymuluje pamięć, nawiązywana jest bezpośrednia relacja, co w dużym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Obcowanie ze słowem pisanym pobudza wyobraźnię, uczy kreatywności, ortografii, empatii, wrażliwości na innych, jest cudowną receptą na nudę, wprowadza w całkiem nowy świat. Codzienne czytanie dziecku dla przyjemności jest czynnością prawdziwie magiczną, zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dziecka, znakomicie wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny, jest jedną z najskuteczniejszych strategii wychowawczych.
Wychowawcy klas pierwszych: Renata Żelazko i Joanna Bawoł