Tydzień od 6.06.2022r.-10.06.2022r. przebiegał pod kątem obchodów pamięci o patronach 2022r. wybranych przez Sejm RP.
W naszej szkole szczególnie uczciliśmy pamięć o Marii Konopnickiej- pisarce i poetce oraz o Ignacym Łukasiewiczu – naukowcu i wynalazcy.
W poniedziałek 6.06.br. odbyło się otwarcie przez Panią Dyrektor Annę Opałacz obchodów Tygodnia pamięci o patronach 2022r. Temu wydarzeniu towarzyszyło hasło: „Czas omija miejsca i ludzi, o których pamiętamy”. Swoja obecnością zaszczycili nas zaproszeni przez organizatorów goście w osobach: Sławomira Sidura – wójta naszej gminy, Jarosława Ćwięki – kierownika Centrum Usług Wspólnych w Czerminie, Mariusza Myjaka – dyrektora Gminnej Biblioteki w Czerminie, Jolanty Maciejak – bibliotekarki z tejże biblioteki oraz Dyrekcji naszego zespołu.
W czasie tej ceremonii odbył się występ uczniów/uczennic z klasy 5b i 8b na temat życia i twórczości Ignacego Łukasiewicza: „ Człowiek, który dał światu światło”. Wówczas zebrani mogli równiez ogladać wystwę prac plastycznych wykonanych przez uczniów naszej szkoły bioracych udział w konkursie: “Ignacy Łukasiewicz – od romantyka do wynalzazcy”.
Następnie po krótkiej przerwie uczniowie /uczennice z klasy 5a zaprezentowali występ pt. “Podróze z bohaterami książek Marii Konopnickiej” dla przedszkolaków z naszego przedszkola. Z tym przedstawieniem goscinnie udali się w dniu 8.06.br. do Miejskiego Przedszkola Nr 12 w Mielcu, gdzie zostali bardzo serdecznie przyjęci. Przedstawienie to przygotowała Pani Iwona Kapinos, a dekorację wykonała Pani Ewa Wolak.
W kolejne dwa dni odbywały się również występy ww. grup dla określonej przez oraganizatorów widowni.
W trakcie trwania tych obchodów został zorganizowany konkurs wiedzy o życiu oraz twórczosci Ignacego Łukasiewicza, który przygotowała Pani Alina Konieczny.
Wyniki konkursu:
- Zuzanna Karczmarczyk kl. 7a, Hanna Zajac kl. 7b
- Hubert Zieba kl. 7a, Kamila Skoczylas kl. 7a, Mikołaj Jagódka kl. 7b
- Gabriela Świerczek kl. 7a, Kacper Daniel kl. 7b, Małgorzata Zdziebło kl. 7b
Nagrody zostaną wręczone w dniu zakończenia roku szkolnego 2021/2022, a ufundowane zostały z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” – Priorytet 3.
Wyniki konkursu plastycznego:
Kategoria – ilustracja:
- Fabian Mamica kl. 8a
- Zuzanna Karczmarczyk kl. 7a
- Karol Zięba kl. 5a
Kategoria plakat:
- Gabriela Świerczek kl. 7a
- Weronika Klich kl. 8a
- Aleksandra Ząbek kl. 6b
Nagrody zostaną wręczone 24 czerwca br., a zostały ufundowane ze środków przeznaczonych na działania podejmowane przez szkołę w roku szkolnym 2021/2022.
Biblioteka szkolna z Panią Marianną Brzychcy również prowadziła działania w tym szczególnym tygodniu i tak:
W dniu 07.06.2022 roku przedszkolaki z grupy Jagódki miały okazję posłuchać fragmentów utworu ,,Na jagody” oraz wiersza ,,Co słonko widziało” czytanych przez bibliotekarkę. Dzieci powitała pani wicedyrektor Renata Borowiec, która podkreśliła, jak ważne jest czytanie książek.
W dniu 09.06.2022 r. uczniowie klasy 4b czytali utwory Marii Konopnickiej uczniom klas 2. W tym dniu przeprowadzono również lekcje biblioteczne w klasach 8 o życiu i pasji Wandy Rutkiewicz pt. „Każdy ma swój Everest”. Uczniowie wraz z nauczycielem interpretowali cytaty wypowiedziane przez himalaistkę i definiowali oraz podejmowali refleksję nad własnymi celami życiowymi.
W dniu 10.06.2022 r. przeprowadzono konkurs wiedzy o życiu i twórczości Marii Konopnickiej dla uczniów klas 4. Konkurs miał formę testu z czterema odpowiedziami, tylko jedna z nich była poprawna. W konkursie wzięło udział 6 uczennic. Jury konkursowe w składzie: pani wicedyrektor Renata Borowiec oraz nauczyciel bibliotekarz Marianna Brzychcy wyłoniło zwycięzców:
I miejsce- Zuzanna Kokoszka, kl. 4b
II miejsce- Marcelina Gruszka, kl. 4b
III miejsce- Gabriela Boreńska, kl. 4a
Nagrody i dyplomy zostaną rozdane w dniu zakończenia roku szkolnego.
W dniu 10.06.2022 r. przeprowadzono również lekcje biblioteczną w klasie 8a na temat „Nie ma kaleki- jest człowiek”. Była to pogadanka o życiu i działalności Marii Grzegorzewskiej oraz o empatii względem osób niepełnosprawnych. Zaproszono grupkę uczniów ze świetlicy do biblioteki szkolnej. Każdy uczeń czytał wybrany przez siebie utwór Marii Konopnickiej.
Tak wielkiego przedsięwzięcia nie udałoby się zorganizować bez zaangażowania wielu nauczycieli.
Zespół nauczycieli, którzy się włączyli w przygotowanie oraz w przeprowadzenia działań w trakcie bądź później Tygodnia Pamięci o Patronach 2022 r.:
Marianna Brzychcy – opiekunka i pomysłodawczyni działań w dniach 9,10 czerwca br.
Adamina Gawron– członkini jury w konkursach plastycznych, przygotowanie dekoracji do występu o wynalazku I. Łukasiewicza
Iwona Kapinos – przygotowanie dekoracji do przedstawienia oraz przygotowanie przedstawienia pt. „Podróże z bohaterami książek Marii Konopnickiej”
Ewa Wolak – dekoracja do wystepu nt. Twórczosci Marii Konopnickiej
Alina Konieczny – autorka pytań do konkursu wiedzy o życiu i działaniu Ignacego Łukasiewicza
Krzysztof Jagusiak –odpowiedzialny za sprzęt nagłaśniający
Tomasz Latos – strona www.
Agnieszka Misiak – członkini jury w konkursach plastycznych, wykonawczyni plakatu, zaproszeń i dyplomów oraz hasła do wystawy prac plastycznych
Maksymilian Paluszek – muzyka
Joanna Sypek – przygotowanie dekoracji do występu o działalnosci i wynalazku I. Łukasiewicza
Jolanta Zięba – gazetka na holu
Ryszarda Kryczka –pomysłodawczyni projektu, koordynatorka obchodów oraz odpowiedzialna za przygotowanie występu z uczniami/uczennicami klas 5 b.
Za zaangażowanie i pomoc dziękuję p. Sebastianowi Lesiowi, strażakom oraz rodzicom, ktorzy bezinteresownie włączyli się w to, aby nasze działania się odbyły na tak wysokim poziomie. Dzięki przychylnosci i wypożyczeniu sztalug oraz podobrazi przez Pana Mariusz Bożka mogliśmy w profesjonalny sposób wyeksponować prace plastyczne, za co także dziękuję.
Ryszarda Kryczka