Wycieczka klas ósmych do Oświęcimia

Pierwszego dnia października uczniowie klas ósmych udali się na wycieczkę do Muzeum w Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Żydach, Polakach, Romach i innych narodowościach. W trakcie zwiedzania młodzież dowiedziała się o warunkach życia więźniów, kategoriach i oznaczeniach więźniów, liczbie ofiar, sytuacji dzieci w obozie, eksperymentach medycznych, karach i egzekucjach, a także o ewakuacji
i wyzwoleniu z obozu. Ważnym miejscem, które zobaczyli, była ściana straceń, gdzie wykonywano wyroki na więźniach. Uczestnicy poznali historię ojca Maksymiliana Kolbego, który zgłosił się, by dobrowolnie oddać życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka, jednego z dziesięciu skazanych na śmierć głodową w odwecie za ucieczkę Polaka.
Drugi etap wycieczki stanowił obóz w Brzezince, który powstał na terenie wysiedlonej wioski; w całości został zbudowany przez więźniów obozu w Oświęcimiu. W Birkenau powstały największe w okupowanej Europie urządzenia masowej zagłady – komory gazowe. Duża część tego obozu została zniszczona przez Niemców opuszczających to miejsce zimą 1945 roku.
Wycieczka ta była ważną lekcją, z całą pewnością młodzież zapamięta ją na długo.


Opiekunowie:
Anna Kita
Marcelina Stala
Joanna Sypek
Tomasz Latos