Wycieczka klas piątych Komańcza – Bóbrka – Rymanów, 06.10.2021

W tym półroczu klasy piąte udały się na wycieczkę integracyjno-edukacyjną na południe Polski.

Miejsca do zwiedzania były dobrane bardzo starannie.

Komańcza – miejsce więzienia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Do Izby Pamięci prowadziła uczestników wycieczki dróżka wśród lasku, idąc czerpali świeże powietrze. Na miejscu siostra tamtejszego zgromadzenia opowiedziała krótko historię związaną z pobytem tego zacnego duchownego w murach klasztoru w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Następnie uczniowie zwiedzili Izbę Pamięci, która mieści się w Klasztorze Sióstr Nazaretanek, zakupione zostały symboliczne pamiątki.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Ropy Naftowej i Gazownictwa im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Ostatnio bardzo oblegane przez wycieczki szkolne, ale nam  udało się zdobyć bilety i udać się  wraz z przewodnikiem na godzinne zwiedzanie muzeum trasą: „Śladami naftowych pionierów”.

Zwiedzanie muzeum nie musi być nudne, kiedy przewodnik ciekawie opowiada, i to się sprawdziło w Bóbrce… Było dużo poważnych informacji, ale i sytuacje śmieszne i zabawne.

Ostatnim punktem wyjazdu było uzdrowisko Rymanów Zdrój, gdzie uczestnicy wycieczki skoncentrowali się na zakupie pamiątek…, bo bez nich wycieczka nie jest zbyt udana. Tutaj także podziwiane były widoki w parku oraz miał  posiłek w kawiarni.

Na tym zwiedzanie zostało zakończone, ale nie wycieczka, powrót obfitował w śpiew uczestników;
z autobusu uczniów niekiedy smutnych w szkole „zrobił” się wesoły i rozśpiewany autobus.

Wycieczka była bardzo udana, zachowanie uczestników bardzo piękne. Warto wyjeżdżać, to buduje relacje, a zarazem edukuje.

mgr Ryszard Kryczka

mgr Joanna Sypek

mgr Renata Borowiec