Obchody „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w naszej szkole

To już 12 lat jak w naszym kraju uroczyście obchodzone jest święto, w którym upamiętniamy bohaterstwo Żołnierzy Wyklętych. W dniu 1 marca od 2011 roku obchodzony jest  „Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

W naszej szkole obchody miały miejsce 6 marca i połączone zostały z Biegiem Tropem Wilczym. Bieg ten przebiegał w formie sztafety, jego długość to 2023 m, aby upamiętnić pierwsze obchody pamięci o bohaterstwie Żołnierzy Niezłomnych w naszej szkole w takiej formie.

Obchody rozpoczęły się od odśpiewania hymnu narodowego przez zawodników i publiczność. Następnie zabrała głos Pani Dyrektor Anna Opałacz, która otworzyła obchody krótkim przemówieniem. Kolejnym punktem programu było wystąpienie członków Szkolnej Grupy Praw Człowieka, którzy przypomnieli los, jaki spotykał Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963.

Następnie uczniowie klas IV-VIII: Miłosz Romanek, Weronika Nowak, Bartosz Maciejak, Nikola Frelas, Hubert Krempa, Martyna Rybak, Filip Korzeń, Patrycja Łabuz, Patryk Ruszkiewicz w piękny sposób pokonywali wyznaczoną trasę, przy gromkim skandowaniu publiczności. Zawodnicy pokonali dystans w czasie 6minut 56 sekund.

Na zakończenie uczestnicy biegu zostali udekorowani  medalami oraz otrzymali upominki książkowe. Koszulki dla zawodników, medale i książki zostały ufundowane przez głównego organizatora biegu – Fundację Wolność i Demokracja.

Dzisiejsze wydarzenie pokazuje, że historia może w sposób idealny połączyć się z ukochanym przez większość uczniów wychowanie fizycznym. Pozostaje nadzieja, że jeszcze nie jeden raz połączymy siły i przygotujemy piękne wydarzenie w naszej szkole.

Organizatorzy: Małgorzata Leś, Ryszarda Kryczka, Tomasz Latos